Lunalón - model mesiaca

Vďaka nadácii VÚB sa naša škola môže pýšiť modelom mesiaca, Lunalónom, ktorý poukazuje na problematiku znečistenia tmavej nočnej oblohy.

Svetelné znečistenie možno charakterizovať ako nadmerné, nesprávne smerované alebo rušivé umelé (zvyčajne vonkajšie) svetlo, ktoré predstavuje mnoho negatívnych následkov. Okrem plytvania energiou, ktoré má obrovské ekonomické a environmentálne dôsledky, negatívne vplýva na prirodzené cykly v prírode a má nepriaznivý vplyv na fyziológiu rastlín a živočíchov. Rytmus života rastlín a živočíchov je riadený vzormi svetla a tmy. Narušením tejto rovnováhy dochádza k nepriaznivým účinkom na zdravie a rovnako aj k ovplyvneniu ekologickej dynamiky. Vďaka lunalónu začleneníme praktickú výučbu svetelného znečistenia do výchovno vzdelávacieho procesu a umožníme tak žiakom ZŠ s MŠ chápať potrebu ochrany tmavej nočnej oblohy.