Konferencia s Názvom Dni Maximiliána Hella

1. mája 2020 ubehlo presne 350 rokov od narodenia katolíckeho kňaza, jezuitu, fyzika, matematika a astronóma Maximiliána Hella. Kto vlastne bol a čím sa preslávil Maximilián Hell ?Maximilián Hell sa narodil v Štiavnických Baniach ako tretí syn Matej Kornela Hella a Juliany Viktórie Staindlovej. Absolvoval gymnázium v Banskej Bystrici a následne po skončení štúdia požiadal o prijatie do jezuitského rádu. Neskôr odišiel študovať do Viedne históriu, teológiu a filozofiu. Vysvätený za kňaza bol v roku 1750 a začal učiť na jezuitskom gymnáziu v Banskej Bystrici. Jeho vedecký prínos je spájaný predovšetkým s astronómiou. Jeho zásluhou boli vybudované hvezdárne v Kluži, Trnave, Budíne a Jágri. Veľký význam pre astronómiu mali aj jeho pozorovania – predovšetkým pozorovanie prechodu Venuše pred slnečným diskom na, vtedy, dánskom ostrove Vardø. Svetové vedecké uznanie si zaslúžil aj presným výpočtom slnečnej paralaxy.
    Naša škola nesie meno po Maximiliánovi Hellovi, rodákovi zo Štiavnických Baní, a svoju poctu sa mu rozhodla prejaviť usporiadaním medzinárodnej konferencie venovanej jeho životu a pamiatke. Konferencia sa konala v rámci bilaterálnej iniciatívy s názvom Dni Maximiliána Hella a finančne bola podporená z grantov EHP a nórskeho finančného mechanizmu, Banskobystrického samosprávneho kraja a Slovenskej astronomickej spoločnosti. Spoluorganizátormi konferencie boli Krajská hvezdáreň a planetárium v Žiari nad Hronom a obec Štiavnické Bane.
    Bohužiaľ, pandemická situácia zapríčinila, že celá konferencia musela byť uskutočnená s ročným meškaním a v online priestore. Napriek tomu možno zhodnotiť, že celá konferencia prebehla úspešne. Výnimočnosťou konferencie bola účasť hostí takmer z celého sveta. Popretkávaná bola zaujímavými prezentáciami o živote a diele Maximiliána Hella, ktoré je nám do dnešných dní neustálou inšpiráciou. Jedinečnosť spočívala v simultánnom tlmočení konferencie do anglického jazyka, čo umožnilo naplno vychutnať množstvo nových informácií aj hosťom zo zahraničia.
    Usporiadanie konferencie v online priestore bolo pre našu školu absolútnou novinkou, ale vďaka úžasnému tímu ľudí sa nám to úspešne podarilo. Veríme, že tak, ako nám, aj Vám sa naša konferencia venovaná Maximiliánovi Hellovi páčila a jeho odkaz, ktorý je nadčasový, bude rezonovať aj naďalej.

Záznam z konferencie si môžete stále pozrieť na Youtube v slovenskej aj anglickej verzii.
https://youtu.be/TKZrxQYLwqs - slovenská verzia
https://youtu.be/d2AVtlZK4no - anglická verzia