KLÍMAedu festival

Základná škola s materskou školou Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach usporiadala 1.ročník festivalu detskej filmovej a fotografickej tvorby s názvom KLÍMAedu, ktorého cieľom bolo podporiť tvorivosť detí, učiť ich kritickému, ale aj konštruktívnemu rozmýšľaniu a vštepovať im vzťah k prírode, životnému prostrediu a trvalo udržateľnému rozvoju formou budovania návykov a zručností prostredníctvom vizuálneho umenia.

Festivalu sa zúčastnilo spolu úžasných 95 fotografií a 8 videí. Súťažné diela neboli len práce žiakov zo Slovenska, ale aj z Maďarska, Chorvátska, Česka a Poľska. Súčasťou festivalu ako sprievodného programu bola prehliadka súťažných prác, prehliadka areálu školy, sokoliarske vystúpenie a návšteva štôlne, ktorá zohrávala kľúčovú úlohu pri oslobodení Banskej Štiavnice v období 2. svetovej vojny a bola zrekonštruovaná s finančnou podporou Ministerstva obrany Slovenskej republiky. Festival bol zakončený prezentáciou filmu Afrika na pioneri s následnou besedou s cestovateľom Marekom Slobodníkom, ktorý bol ambasádorom celého festivalu. Bohužiaľ pandemická situácia zapríčinila, že festival sa musel konať a viacerými obmedzeniami. Možno ale poznamenať, že festival ako taký mal výborné ohlasy medzi širokou verejnosťou. Veľké poďakovanie patrí nadácii BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie), vďaka ktorému bol festival bol realizovaný s finančnou podporu v rámci grantu z projektu Game On! Don't let climate change end the game. Tešíme sa na ďalší ročník festivalu, ktorý, veríme, že, pomôže motivovať deti k pohybu v prírode, k všímavosti svojho okolia a naučí ich hľadať nové možnosti realizácie.